Divide money amounts: word problems
Learn with an example
➡️ Eli works as a house painter. He worked for 6 hours and earned ₹60.
How much did Eli earn per hour?
₹____
Divide the total amount earned by the number of hours.

Eli earned ₹10 per hour.
➡️ Ava bought 9 peppermint candies that each cost the same amount. The total cost was ₹4.50.
What was the price of each candy?
₹______
Divide the total cost by the number of peppermint candies.

The price of each peppermint candy is ₹0.50.
➡️ Zach spends ₹3.50 on 7 orange buttons. The buttons all cost the same amount.
What is the cost of each button?
₹_____
Divide the total cost by the number of orange buttons.

The cost of each orange button is ₹0.50.
Let’s practice!🖊️