Multiply money: word problems
Learn with an example
➡️ A bouncy ball costs ₹9.
How much do 2 bouncy balls cost?
₹____
Multiply the price times the number of bouncy balls.
9 x 2 = ₹18
2 bouncy balls cost ₹18.
➡️ Maggie earns ₹10 per hour working as a janitor.
How much money will she earn if she works 10 hours?
₹_____
Multiply the hourly wage by the number of hours.

Maggie will earn ₹100.
➡️ Mackenzie buys 3 balloons. Each balloon costs ₹10.
How much does Mackenzie spend?
₹____
Multiply the price times the number of balloons.
10 x 3 = ₹30
Mackenzie spends ₹30.
Let’s practice!🖊️